ELİT POLİKLİNİĞİ'NE HOŞGELDİNİZ!

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Memeler kadının dış görünümünde çok önemli rol oynayan ve cinselliği ileri derecede etkileyen, kadına ait önemli, özel organlardır. Çok büyük meme kadının kendine olan güvenini, sosyal ve ikili ilişkilerini, giyim şeklini olumsuz etkileyebilir. Meme yapısal olarak çeşitli nedenlerle büyük olabilir. Biri diğerinden daha küçük ve asimetrik olabilir.

https://www.elitpoliklinigi.com/wp-content/uploads/2023/01/elit-poliklinik-10.jpg
MEME ESTETİĞİ

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Memeler kadının dış görünümünde çok önemli rol oynayan ve cinselliği ileri derecede etkileyen, kadına ait önemli, özel organlardır. Çok büyük meme kadının kendine olan güvenini, sosyal ve ikili ilişkilerini, giyim şeklini olumsuz etkileyebilir. Meme yapısal olarak çeşitli nedenlerle büyük olabilir. Biri diğerinden daha küçük ve asimetrik olabilir. Ya da emzirme ve kilo verme sonrası sarkma görülebilir. Meme küçültme ameliyatı bu tür durumlarda devreye girer.

Memeler 9-14 yaşlarında ergenlik döneminde büyürler ve 19-20 li yaşlara kadar da gelişime devam ederler. Bazı kadınlarda ailesel olarak büyük meme yapısı vardır. Bazı kadınlarda ise kilo fazlalığı nedeniyle memeler büyüktür. Memeler gelişim esnasında biri birinden farklı boyutta olduğunda da, eğer küçük olan memenin boyutu yeterli düzeyde ise büyük memeye uygulanacak küçültme işlemi sonucu eşit boyuta ulaşılabilir.

BÜYÜK MEMELER;
Sırtta, boyunda ve omuzda ağrı
Meme alt katlantı bölgesinde pişik
Meme katlantısında hijyen kusuru ve koku oluşumu
Omuzlarda sütyenin basısına bağlı çökme
Kişinin kendine olan özgüveninde kayıp (partneri ile ilişkisi kötü etkilenebilir yada istediği kıyafetleri giyemeyebilir)
MEME KÜÇÜLTME VE DİKLEŞTİRME OPERASYONU;
Memesi aşırı büyük hastalarda
Doğurma ya da aşırı kilo alıp verme sonrası memesi sarkan hastalarda
İki meme boyutu eşit olmayan hastalarda uygulanabilir.
HANGİ HASTADA HANGİ TEKNİK UYGULANIR?
Hastanın boyu, göğüs kafesinin genişliği, memenin çapı, meme ucunun konumu (nipple-areola kompleksi) yapılacak operasyonun şeklini belirler.
Süperomedial pediküllü teknik: En sık kullanılan yöntemlerden biridir, meme ucunun hissinin korunduğu, emzirmenin en az etkilendiği oldukça güvenli tekniktir. Meme şekli de yuvarlak ve dik olacak şekilde şekillendirilebilir. Büyük ya da küçük memelerde uygulanabilir.

Süperior pediküllü teknik: Güvenlidir, şekli güzel memeler elde edilir fakat küçük sarkık memelerde çok başarılıyken, büyük memelerde memenin istenildiği kadar küçültülmesini zorlaştırabilir.
İnferior pediküllü teknik
Santral pediküllü teknik
Free nipple (serbest meme ucu) teknik: Çok aşırı büyük ve sarkık, meme ucu altta konumlanmış hastalarda eğer pediküllü yöntemlerin uygulanması güvenli değilse, meme ucu serbest deri yaması gibi alınır ve yeni yerine taşınır.
Tüm bu farklı tekniklerden hangisinin uygulanacağına, hastanın ihtiyacına göre doktor ve hastanın karşılıklı konuşmasıyla karar verilir.

MEMEMDE İZ KALACAK MI? EMZİREBİLECEK MİYİM? KANSER OLUR MUYUM?
Tüm bu teknikler neticesinde izlerin boyutu ve şekli değişse de mutlaka dikiş hattında iziniz olacaktır. Fakat bu izin 1 yıl içerisinde rengi açılacak ve daha az rahatsız edecek şekle gelecektir.
Seçilen yöntem pediküllü tekniklerden biri ise emzirmede sorun olmayacaktır. Fakat bilinmelidir ki süt verme kapasitesi ameliyat öncesine göre azalacaktır.
Meme küçültme ameliyatının kendisi kanseri tetiklemez aksine var olan meme dokusunu azalttığından kanser çıkabilecek dokular uzaklaştırıldığı için bu riski azaltır. Ameliyat öncesi meme ultrasonu veya mamografi yapılarak memenin sağlıklı olduğuna emin olunduktan sonra herhangi bir estetik meme operasyonu yapılmaktadır.

AMELİYAT SONRASI BAKIM
Ameliyattan sonra 1 gün hastanede kalırsınız. Drenler çekilip sporcu sütyeni giydirilen hasta taburcu edilir. Ağrı kesiciler yatış esnasında ve evde ağrı kontrolü için yeterli olacaktır. 4. yada 5. günde duş alabilirsiniz.
İlk 2-3 hafta özellikle üst vücudu ilgilendiren ağır egzersizlerden kaçınmakta fayda vardır. 3. Hafta sonunda yürüyüş ve alt vücut için spora başlayabilirsiniz. Üst vücut için ise 6. haftadan sonra egzersize başlamanız daha güvenli olacaktır.
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme ameliyatlarından önce ve sonra da sigara içmemenizi öneririz. Yara iyileşmesinin bozulmaması ve izin az kalması için bu önemlidir.
HEMEN ŞİMDİ

BİR RANDEVU ALIN!