ELİT POLİKLİNİĞİ'NE HOŞGELDİNİZ!

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Estetik burun ameliyatı ile burnunuza istediğiniz şekil verilebilir. Ancak isteklerinizi açık bir şekilde doktorunuza iletmeniz, doktorunuzla birlikte burnunuza neler yapabileceği konusunda fikir birliğine varmanız doğru olur.Bunun için ön görüşmede burnunuzla ilgili bilgisayarda tasarım çalışması yapılmaktadır.

https://www.elitpoliklinigi.com/wp-content/uploads/2023/01/elit-poliklinik-1-1.jpg
YÜZ ESTETİĞİ

BURUN ESTETİĞİ
(RİNOPLASTİ)

Piezo Tekniği ile Burun Estetiği
Burun konumu gereği yüz ifademizi en çok etkileyen organların başında gelir. Burnun, solunum gibi kritik bir fonksiyona sahip olması bir yana, şeklinin “ideal” özellikler taşımaması burun estetiği operasyonlarını dünya genelinde en çok uygulanan estetik operasyonların zirvesine taşımaktadır.

Yine de burun estetiği operasyonlarının, istisnai durumlar haricinde, yalnızca kozmetik amaçlarla gerçekleştirileceği düşüncesi doğruyu yansıtmaz. Tüm burun estetiği operasyonlarında sağlıklı bir solunum sağlanması ve doğal bir burun oluşturulması amaçlanır.

Piezo NedirUltrasonik titreşimler üreten ve doku seçme özelliğine sahip minik testereler ile burun kemiklerinin kesilip törpülendiği burun estetiği operasyonları kısaca “Piezo Rinoplasti” olarak adlandırılıyor.

Teknolojik gelişmeler ve artık hastaların burun estetiği konusunda daha çok bilgi sahibi olmaları Piezo cerrahisi ile burun estetiği taleplerini de arttırıyor.

Aslına bakılırsa burun estetiği operasyonlarında kullanılan tekniklerin tamamı hastaların ihtiyaçlarına, burun ve cilt yapılarına göre belirlendiği için Piezo cerrahisi de dahil olmak üzere burun estetiği operasyonlarında kullanılan teknikler için “en iyi”, “en başarılı” ya da “altın standart” şeklinde yapılan tanımlamalar doğruyu yansıtmıyor.

Piezo cerrahisi hem açık hem de kapalı burun estetiği operasyonlarında tercih edilebiliyor. Bu açıdan yaklaşıldığında ultrasonik titreşimlerle çalışan minik testere başlıklarının burun estetiği ameliyatlarında kullanılan cerrahi aletlerden yalnızca biri olduğu sonucuna varmamız mümkün oluyor.

Piezo Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?Seçilmiş hastalarda uygulandığında çok başarılı sonuçların alınmasını sağlayan, yalnızca kemik gibi sert dokulara duyarlı Piezo cerrahisi sayesinde;

Kemik yoğunluğuna göre titreşim gücü ayarlanabildiği için kemikler çok hassas şekilde kesilip şekillendirilebiliyor. Dolayısıyla ince kemiklere sahip hastalarda Piezo tekniği yüksek güvenlik ve başarı sunuyor.

Kemikleri çevreleyen damar, doku, kıkırdak, sinir veya kaslara müdahale edilmediği için post operatif dönemde hastaların konforu artıyor.

Burun septumunda daha hassas çalışılabiliyor ve yumuşak dokulara zarar verilmediği için hastaların iyileşme süreci kısalıyor.

İşlem yapılacak alan açıldığı için cerrahların bölgeyi daha rahat görmesi sağlanıyor ve güvenli bir cerrahi alan yaratılması mümkün oluyor. Buna bağlı olarak morluk ve kanama gibi şikayetler minimize ediliyor.

Burunda hem minimal hem de majör yapısal değişimler gerçekleştirilebiliyor.
Piezo Cerrahisi Sonrası İyileşme Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Az önce de belirttiğim gibi Piezo cerrahisi sırasında kullanılan hassas testereler yumuşak dokuları kesmiyor. Yalnızca kemik gibi sert dokularda çalışmaya başlayan bu aletle gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatı sonrası hastaların iyileşme süreci hızlanıyor ve yumuşak doku hasarı oluşmadığı için ödem ve morluk riski azalıyor.

Piezo cerrahisi sonrası iyileşme süreci hastadan hastaya değişebiliyor. Hastanın yaşı, cilt kalınlığı, operasyon sırasında yapılan işlemlerin kapsamı ve post operatif süreçte dikkat edilmesi gerekenlere uyulup uyulmadığı Piezo tekniği ile burun estetiği ameliyatı olanlar için iyileşme sürecini etkileyebiliyor.

Genel bir söylemde bulunmam gerekirse erken döneme özgü şişlik ve morluk gibi şikayetlerin 1 hafta içerisinde ortadan kalkacağını ve günlük yaşantıya dönülebileceğini ifade edebilirim.

Piezo Rinoplasti sonrası iyileşme süreci daha konforlu olabilse de hastaların dikkat etmesi gerekenler değişmiyor. Ultrasonik rinoplasti sonrası hastaların burunlarına herhangi bir darbe almamaya çalışması, iyileşme sürecinde tempolu spor yapmaması ve mümkün olduğunca güneşe maruz kalmaması gerekiyor.

Ek olarak doktorların önerdiği pansumanın iyi yapılması (burun içi ve dışı kremlerin kullanılması, deniz – okyanus sularının kullanılması),sigara içilmemesi, kafa içi basıncını arttıran ağırlık kaldırmak ya da sümkürmek gibi eylemlerden uzak durulması da operasyon sonrası iyileşme için önem arz ediyor.
HEMEN ŞİMDİ

BİR RANDEVU ALIN!