ELİT POLİKLİNİĞİ'NE HOŞGELDİNİZ!

LAZERLE DÖVME SİLME

İstanbul Bakırköy merkezimizde lazer dövme silme merkezi olarak doktor kontrolünde olup, dövmenizin renklerine uygun olan lazer cihazı seçilerek yapılmaktadır. Lazerle dövme sildirme fiyatları ve sonrası hakkında dilerseniz form doldurarak yada iletişim bilgilerimizden bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

https://www.elitpoliklinigi.com/wp-content/uploads/2023/01/elit-poliklinik-53.jpg
CİLT TEDAVİLERİ

LAZERLE DÖVME SİLME

Dövmeleri yok etmek amacıyla kullanılan lazer ışınları deri yüzeyini zarar vermeden geçerek deri içindeki koyu renkli dövme pigmentine ulaşır. Dövme pigmenti lazer ışığını emerek ışıktaki enerjiyi ses ve ısıya dönüştürür. Bu sayede deri içindeki büyük parçacıklar halinde bulunan pigment açığa çıkan enerji ile çevre dokuya zarar vermeden küçük parçacıklara ayrışır. Vücudun bağışıklık sistemi küçük parçacıklara ayrışmış dövme boyasını daha kolay emer ve yok eder.

HER DÖVME SİLİNEBİLİR Mİ?
Her dövme genellikle yok edilebilir fakat her zaman değil. Dövme sildirme lazerleri en son teknolojiyle üretilmiştir. Deride bulunan birçok ana rengi lazerle silmek mümkün olmakla birlikte mor, pembe, sarı renklerin bazı tonları, ten rengi ve beyaz renkli dövmeler maalesef lazerle silinememektedir. Bundan dolayı ilerleyen zamanlarda dövme yaptırıp sildirmeyi düşünenler lazerle çıkması zor ve/veya imkansız olan renkleri seçmemeleri öneririz.

DÖVME SİLDİRME İŞLEMİNDE HANGİ LAZER KULLANILMAKTADIR?
Kumral ve beyaz tenlilerde koyu mavi, lacivert ve siyah dövme sildirmede Q-Switched Nd:YAG 1064 nm kullanılabilir.

Kırmızı renkte dövmesi olanlar da kırmızı rengi en iyi gören Q-Switched 532 nm Nd YAG lazer giderir.

Yeşil renk dövme sildirmede yeşil rengi en iyi Q-Switched ruby 694 nm giderir. Ancak kırmızıda olduğu gibi koyu tenlilerde dikkatli olunmalıdır, leke kalabilir.

Fraksiyonel lazerler esmer kişilerde lazerle dövme sildirmeye alternatif olabilir. Derinin yenilenmesini sağlayarak dövme pigmentinin daha hızlı silinmesini sağlayabilirler.

DÖVME SİLME SEANS ARALIKLARI NASIL AYARLANIR?
Dövme silmede seans aralıkları 6-8 haftadır. Lazerle dövme silme tedavisinde deri yüzeyinde oluşan kabuklanma 3-4 gün içerisinde düzelir. Deri yüzeyinin normalleşmesine rağmen deri altında tetiklenmiş olan boyanın vücuttan uzaklaştırma işlemi devam eder. Bu nedenle vücuttan uzaklaştırılabilir maddelerin mümkün olduğu kadar fazla uzaklaştırılması ve deri destek dokusunun normalleşmesi beklenmelidir. Lazerle dövme silmede ikinci veya daha ileri seanslara en erken 6-8 hafta sonra alınır. Bazen aranın daha fazla uzatılması da istenebilir.

LAZERLE DÖVME SİLME KAÇ SEANS GEREKTİRİR?
Dövmenin lazerle silinmesinde seans sayısını kullanılan boya, uygulanan teknik, kullanılan boya miktarı ve kullanılan lazer türü belirler. Dövme silme seans sayısı 3-10 seans aralığındadır.

KALICI MAKYAJI DÖVME LAZERİ İLE SİLMEK MÜMKÜN MÜ?
Bazı kalıcı makyaj boyaları metalik alt yapıya sahiptir. Bu metalik ürünlerle lazer ışığı karşılaştığında koyu hatta siyah renge dönebilir. Bu durumda tedavisi çok daha zor bir durum oluşabilir. Bu siyahlık çoğu zaman dövme tedavi lazerlerine yanıt vermez. Ancak lazer peelingle çıkarılabilir. Bu işlemin de lekelenme, keloid, skar gelişimi gibi riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle ten rengi, kırmızı, karışık renklerle elde edilmiş kalıcı makyaj boyalarının lazerle tedavisi sınırlıdır.

DÖVME SİLDİRME İŞLEMİ CİLDİMDE İZ BIRAKIR MI?
Lazerle yapılan dövme silme işleminde büyük çoğunlukta kalıcı bir lekelenme veya iz bırakmamaktadır. Ancak her tıbbi işlem beraberinde belli riskleri getirir. Eğer vakanın geçmişte keloid, hipertrofik skar gibi tıbbi geçmişi varsa bu tür vakalarda sorun gelişme riski artmaktadır. Uygulama öncesi ve sonrası uymanız gereken kurallara uyduğunuz taktirde genellikle sorun yaşamadan dövmenizi silmek mümkün olmaktadır.

LAZERLE DÖVME SİLME AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?
Ağrı duyumsaması kişiye özeldir. Aynı uygulamada hissedilecek ağrı hissi vakadan vakaya değişmektedir. Genelde dövme silme işleminde çok düşük bir ağrı oluşmaktadır. Fakat bu ağrı hissini azaltmak için anestetik kremle uyuşturma, işlem sırasında soğuk hava ile tedavi alanını soğutarak ağrı hissini azaltmaya yardımcı olunur.

DÖVME SİLME İŞLEMİ ÖNCESİ
Lazerle dövme silinecek tedavi alanının güneşten korunması gerekli.
Tedaviden 2 hafta kadar önce işlem alanını güneşten koruyun.
Tedavi alanını gerekli ise tıraş edin.

Tedaviden 1 gün önce ve tedavi günü aspirin ve kan sulandırabilen diğer ağrı kesiciler ve ilaçları almayın.
Demir ilacı kullanılıyorsa tedaviden 1 hafta önce kesilmelidir.

DÖVME SİLME İŞLEMİ SONRASI
Lazerle silinen dövme alanına düzenli aralıklarla buz kompresi yapın.

Doktorunuzun önerdiği kremi tedavi alanına uygulayın.

2 gün sıcak su, sauna, buhar banyosu gibi uygulamalardan uzak durun.
Deride kabuklanma varsa kabuklanma düzelinceye kadar denize veya havuza girmeyin.

Tedavi sonrasında yukarıdaki kurallara uyulduğu halde gelişen kızarıklık, ağrılı şişlik, zonklama gibi bir yakınma olursa en kısa sürede doktorunuzla irtibat kurun.

HEMEN ŞİMDİ

BİR RANDEVU ALIN!