ELİT POLİKLİNİĞİ'NE HOŞGELDİNİZ!

YÜZ GERME AMELİYATI

Zamanın ilerlemesine (yaşlanma) bağlı ve aşırı kilo alıp verme sonucuna yüz derisinde gevşeklik ve sarkmalar meydana gelebilir.Bu gevşeklik ve sarkıklıkların miktarına bağlı olarak yüz germe ameliyatı veya ip asma (Silhouette Soft) ile düzeltilebilmektedir. Yüz germe ameliyatı genel anestezi ile, iple asma lokal anestezi ile yapılır.

https://www.elitpoliklinigi.com/wp-content/uploads/2023/01/elit-poliklinik-4.jpg
YÜZ ESTETİĞİ

YÜZ GERME AMELİYATI

Yüz Germe Ameliyatı Nedir?
Yüz germe (facelift, ritidektomi) yüzdeki yaş almaya bağlı sarkmaları, kırışıkları gererek ve asarak gideren cerrahi bir yöntemdir. Fakat son yıllarda yüzdeki yaşlanmayla ilgili tüm girişimler, yüz yenileme (fasiyal rejuvenasyon) adı altında anılmaya başlanmıştır.

İnsan yaş aldıkça, yılların, güneş ışınlarının, günlük streslerin ve diğer etkenlerin (sigara, içki, kötü beslenme) etkisiyle yüz derisi sarkar, kırışır, üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşur. Yaşlı bir yüzde; alın çizgileri belirginleşmiş, kaşlar düşmüş, göz kapakları sarkmış, göz altlarında torbalanmalar ve çizgiler oluşmuş, ağız – burun bölgesinde derin çizgiler oluşmuş, yanak sarkmış, çene konturları kaybolmuş, boyun yağlanmış ve deri perdeleri oluşmuş bir görüntü vardır. Deri canlılığını kaybetmiş, üzerinde güneş lekeleri ve diğer benler belirmiş, incelmiş ve kırışmıştır.

Plastik ve Estetik Cerrahi ameliyatlarından biri olan yüz germe ameliyatı İngilizceden geçen deyimlerle “face lift” veya “ritidektomi” diye de anılır. Yüz germe ameliyatında amaç, hastanın doğal ve genç bir yüze sahip olmasıdır. Bu ameliyat, yaşlanmayı durdurmaz ama yüz görüntüsünde uzun süreli (çeşitli faktörlere bağlı olarak en az 5-10 yıl devam eden) bir gençleşme sağlar. Yüz germe-yenileme ameliyatları ile alın, yüz ve boyun derisindeki sarkıklıklar ve düzensizlikler giderilir; yanak ve boyundaki fazla yağ dokusu alınır, yüz fasyaları ve yağ dokuları anatomik yerlerine çekilip asılır, yüz dokuları takviye edilir, gerektiğinde göz kapakları düzeltilir ve diğer tamamlayıcı girişimler yapılabilir (Deri soyma-peeling, dolgu ve botoks gibi).

Kimler İçin Uygundur?Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş, başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır. Fakat yapısal ve genetik nedenlerle daha erken yaşlarda da bu tip ameliyatlar tam veya limitli olarak yapılabilir. Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve gözkapakları estetiği, alın düzeltme, kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyalurinik asit vb) veya peeling (mekanik, kimyasal, lazer) ve kırışıklıklar için botoks yapılabilir.

Yüz Germe ameliyatının çeşitleriOrta Yüz (Yanak) Germe (Midface Lift) AmeliyatıOrta yüz germe operasyonları; göz altındaki sarkan yanak bölgesi dokusunun yukarı taşınmasıdır. Sadece göz altından yapılacak bir kesi ile yapılabildiği gibi; endoskopik (kameralı sistem) olarak saçlı deriden girilerek de yapılabilir. Genelde 40-55 yaş orta yaşlı hasta grubu için uygundur. Operasyon lokal yada genel anestezi ile gerçekleştirilir, ortalama operasyon süresi 2 saattir.

Mini Yüz Germe (Mini Face Lift) AmeliyatıMini yüz germe operasyonları; genellikle 45-50 yaş altı daha genç hastalara uygulanır , bu hastalar yüz bölgesi henüz çok sarkmamış , yüzün yanak kısımlarında yer çekimi ve kolajen kaybı ile yanak bölgesinde aşağıya doğru hafif sarkıklık oluşan hastalardır .Operasyon hastaların sarkan yanak bölgesini kaldırma amaçlı gerçekleştirilir .Derin dokuya çok inmeden yanak bölgesinin kaldırılması hedeflenir. Kulak önünden gevşek doku alınır, iç doku sıkılaştırılır. Operasyon genel anestezi ile gerçekleştirilir, ortalama operasyon süresi 2 saattir.

Tam Yüz Germe (Full Face Lift) AmeliyatıTam (Full) yüz germe operasyonlarında ise, şakak bölgesi saçlı derisi sınırından başlayıp, kulak önünden devam eden ve kulağın arkasında sonlandırılan bir kesi ile yanak bölgesinin tamamı, çene hattı ve boyun gerdirilir. Tam yüz germe ameliyatında sadece deri gerdirilebildiği gibi, deriyle birlikte alttaki SMAS denen bağ dokusu da gerdirilebilir ki böylece cilt altındaki bağ dokularına, mimik kaslarına ve aşağıya doğru gevşemiş tüm dokulara da müdahale edilebilir. Cilt altındaki bu derin dokulara yapılan dokunuşlarla gevşemiş, sarkmış unsurlar normal bir yüzde olması gereken yerlere taşınmakta ve mevcut bozukluklar giderilmektedir. Tam yüz germe operasyonları, daha yaşlanmış cilt yapılarına uygun olup, ortalama 55-60 yaş grubu hastalara uygulanmaktadır. Operasyon genel anestezi ile gerçekleştirilir, ortalama operasyon süresi 2-4 saattir.
HEMEN ŞİMDİ

BİR RANDEVU ALIN!