ELİT POLİKLİNİĞİ'NE HOŞGELDİNİZ!

KARIN GERME AMELİYATI
(ABDOMİNOPLASTİ)

Karın germe, karın üst, orta ve alt bölgesindeki deri sarkıklığı ve yağ birikiminin ortadan kaldırılması ve karın kaslarının sıkılaştırılması için en sık uygulanan cerrahi yöntemdir. Karın bölgesindeki sarkmalarda kullanılan bu yöntem sonucunda çarpıcı bir düzelme sağlanır. Bu ameliyat sonunda sezeryan izinden daha uzun, bikini çizgisi içinde kalacak olan iz zaman içinde silikleşecektir.

https://www.elitpoliklinigi.com/wp-content/uploads/2023/01/elit-poliklinik-15.jpg
Vücut Şekillendirme

KARIN GERME AMELİYATI
(ABDOMİNOPLASTİ)

Karın germe, karın üst, orta ve alt bölgesindeki deri sarkıklığı ve yağ birikiminin ortadan kaldırılması ve karın kaslarının sıkılaştırılması için en sık uygulanan cerrahi yöntemdir. Karın bölgesindeki sarkmalarda kullanılan bu yöntem sonucunda çarpıcı bir düzelme sağlanır. Bu ameliyat sonunda sezeryan izinden daha uzun, bikini çizgisi içinde kalacak olan iz zaman içinde silikleşecektir.

Estetik karın ameliyatları plastik cerrahide en çok uygulanan ameliyatlardır. Karın bölgesindeki şekil bozukluğu, bölgedeki yağ birikimine bağlı ve deri sarkıklığı yoksa deformite liposuction yöntemiyle düzeltilir. Karın bölgesinde yağ birikimiyle birlikte deri sarkıklığı ve kaslarda gevşemeye bağlı şekil bozukluğu varsa mevcut deformite abdominoplasti denilen karın germe ve kas sıkılaştırma yöntemi ile düzeltilir.

KARIN GERME İÇİN KRİTERLER
Karın germe için en iyi adaylar erkek veya bayan olsun egzersiz ve diyet ile düzelmeyen sarkmış karın derisi veya yağ birikmesinden şikayetçi olan kişilerdir. Bunun yanında çok sayıda hamilelik geçiren bayanlarda gevşemiş karın kaslarını güçlendirmek ve sarkık karın derisini germek için iyi bir yöntemdir. Yaşlı kişilerde ise zaman içinde sarkan karın derisinin düzeltilmesi için bu yöntem uygulanabilir.
Çok fazla kilosu olup bu kiloları vermeyi düşünen kişiler fazla kilolarını verinceye kadar, genç hamile kalmayı planlayan kişiler ise bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemekle yapılan karın germe işleminin daha kalıcı ve daha iyi sonuç vermesini sağlar.

KARIN GERME AMELİYATININ RİSKLERİ
Bütün cerrahi müdahaleler risk taşır. Her yıl yüzlerce karın germe ameliyatı yapılmaktadır. Bu cerrahi uygulamalar eğer deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapıldıysa genellikle sonuçlar pozitiftir. Karın alt bölgesinde bikini çizgisi içerisinde bulunan ameliyat izi ise zamanla silikleşir. Eğer uygun planlama ve cerrahi teknik ile yapılmaz ise kısmi deri kayıpları, enfeksiyon, yara açılması olabilir.

CERRAHİ PLAN
Cerrahınız sizin genel sağlık durumunuzu gözden geçirdikten sonra karın bölgenizi inceleyecek ve ameliyat planını yapacaktır. Sigara içiyor iseniz ve kullandığınız ilaçlarınız var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz.
Eğer yağ birikiminiz göbek çevresinde ve çok az bir deri sarkıklığınız mevcut ise mini karın germe denen daha küçük bir girişim ile şekil bozukluğu düzeltilebilir.Bel bölgesindeki yağ birikimi için liposuction yöntemi eklenebilir.
Cerrahınız şikayetlerinizi ve bulgularınızı değerlendirerek size en uygun yöntemi seçecektir.

CERRAHİ İÇİN HAZIRLIK
Cerrahınız size ameliyat öncesi neler yapıp yapmayacağınız konusunda bilgi verecektir. Özellikle ameliyattan 1-2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonraya kadar sigara içmemelisiniz. Sürekli kullandığınız bir ilaç var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz.

CERRAHİ
Klasik karın germe ameliyatı karnın büyüklüğüne ve genişliğine bağlı olarak 2-3 saat sürer. Mini karın germe ise yaklaşık 1-2 saat sürer. Doktorunuz kesiyi ameliyat öncesi planladığı yerden yapar. Mini karın germede kesi daha küçük olup ameliyat sonrası dikkat çekmez.

Klasik karın germede kaburgaların alt kısmına kadar deri karın duvarından ayrılır. Karın kaslarındaki gevşeklik onarılır. Bu işlem düz bir karın olmasını sağlar ve bel kısmınızı darlaştırır. Deri aşağı doğru çekilir ve fazla deri çıkartılır. Göbeğiniz için yeni bir yer yapılır. Ameliyat sonunda hastaya uygun korse giydirilir.

CERRAHİ SONRASI
Ameliyat sonrası az miktarda ağrı ve gerginlik hissedersiniz. Ancak bu şikayetler kullanacağınız ilaçlar ile kontrol edilebilir. Cerrahinin genişliğine bağlı olarak aynı gün evinize gidebileceğiniz gibi 2-3 gün hastanede de bulunabilirsiniz.
Başlangıçta tam olarak dik duramamanıza rağmen en kısa zamanda ayağa kalkıp yürümelisiniz.

SONUÇLAR
Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz 2-3 haftanızı alabilir. Eğer karın kaslarınızı güçlendirecek egzersizlere başlarsanız karın germe sonrası düzelme çok hızlı olacaktır. Ortalama 1-2 hafta sonra işinize geri dönebilirsiniz. Ağır egzersizlerden kaçınmalısınız. Ameliyat iziniz 3-6 ay arasındaki iyileşme döneminde belirgin görünebilir. Bu normaldir, 9 ay veya 1 yıl sonra iziniz düzleşir ve rengi açılır. Bu iz iç çamaşırınızın içinde bulunacağı için sorun teşkil etmez.
Yeni görünümünüz karın germe ameliyatı tam veya mini olsun sarkmış derisi olan ve karın kaslarında gevşeklik olan hastalarda çok iyi sonuçlar verir. Çoğu vaka da eğer uygun bir diyet ve sürekli egzersiz yapılırsa uzun süreli sonuç verir.
HEMEN ŞİMDİ

BİR RANDEVU ALIN!